KategorilerGenel

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumanın oldukça fazla yararı var. Ancak tüm bu yararları bir tek kitap okuyarak görmek mümkün değil. Kitap okumak ancak bir alışkanlığa dönüştüğünde, düzenli olarak gerçekleştirilen bir eylem haline geldiğinde fayda sağlayacaktır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için şu yollar izlenebilir:

  • İşe doğru kitap seçerek başlanmalı. Alışkanlık edinme doğrultusunda okunacak ilk kitap okuyucuyu sıkmayacak kadar ince ve okuyucunun zevkine uygun olmalı. Aynı zamanda ağır bir dilden ziyade, basit ve akıcı bir anlatıma sahip olmalı. Böylece okuyucu kitaptan zevk alacak ve okumaya devam edecektir. Kitap almadan hemen önce, güvenilen eleştirmenlerin kitaplar hakkındaki yorumlarını okumak veya bu konuda zevkine güvenilen bir arkadaş ya da aile bireyinden tavsiye almak, kitap seçim sürecinde oldukça yardımcı olabilir.
  • Tüm tavsiye ve araştırmalara rağmen alınan kitap okuyucuyu içine çekmeyebilir. Bu durumda kitabı bitirmeye zorlamak sıkılmaktan başka işe yaramayacaktır. Bu da alışkanlık kazanma çabasını tam tersine döndürebilir. Bu yüzden eğer kitap ilgi çekmiyorsa bırakıp başka bir kitaba başlamak en doğru hamle olacaktır.
  • Araştırmalara göre bir davranışın alışkanlık haline gelme süresi 21 gündür. En az 21 gün boyunca düzenli olarak yapılan eylemler alışkanlığa dönüşür. Her gün belli bir süre aksatmadan kitap okumak, mutlaka alışkanlığa dönüşecektir. Herkesin rutini ve odaklama süresi farklı olduğundan, okuyucunun kendine göre belirleyeceği bir süre boyunca her gün okumak kısa sürede sonuç verir. Örneğin 15 dk ile başlayıp ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş süreyi arttırmak faydalı olacaktır.
  • Yanında her daim kitap bulundurmak, okumayı alışkanlık haline dönüştürmeye katkı sağlayacaktır. Böylece otobüs, metro gibi ulaşım araçlarında ya da boş kalınan her anda okuma fırsatı bulunabilir.
  • İstikrarlı olmak en önemli basamaktır. Hiçbir sebeple rutin bozulmamalı, okumaya boşverilmemeli, mutlaka kitap okumak için zaman ayırılmalıdır.
  • Okuma alışkanlığı kazanmak için mutlaka bir motivasyon gerekir. Bu konuda en iyi motivasyon okunan kitapların listesini yapmaktır. Geriye dönüp bakıldığında okunan kitapların sayısı yenilerini okumak adına istek uyandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.